TzikosS Pt ρώτησε πριν 8 έτη

Eχω την motherboard : Asus p7h55-m

cpu: Intel Core i3 CPU 530 @ 2.93GHz Socket 1156

ram: 4 gb ram 1333 mhz DDR3

Γραφηκα: Nvidia Geforce 9800GT

Σκληρος: SSD intel 530 κ 1 TB HDD

PSU: 530 Watt

ανεμηστηρακια: 2 μπρος/πισω

Εχω μια απορια ..

H ερωτηση μου ειναι: Οτι στην τροφοδοσια(motherboard) του cpu εχει θεσει για 8 pin αλλα τ τροφοδοτικο μ εχει μεχρι 4 pin .. ποια η διαφορα του 4 με 8 pin ? αμα συνδεσω τροφοδοτικο με 8 pin(cpu) που εχει στην motherboard θα καψω τιποτα?

θα δουλευει σωστα με 8 pin ?

Παρακατω ανεβασα και μια εικονα με λινκ

3 Απαντήσεις

TzikosS Pt απάντησε πριν 8 έτη

ξεχασα να πω οτι εχω κανει overcloking στο cpu απο 2,93ghz στα3,30 ghz

Άγγελος Κυρίτσης Staff απάντησε πριν 8 έτη

Εφόσον η μητρική έχει 8Pin, σημαίνει πως χρειάζεται περισσότερη τροφοδοσία σε σχέση με τα 4pin.

Ουσιαστικά έχοντας 4pin είναι πιθανότερο να κάψεις κάτι, λόγω ελλειπούς τροφοδοσίας. Μπορείς είτε να αλλάξεις τροφοδοτικό, ή να αγοράσεις έναν αντάπτορα από δύο Molex σε 8 Pin.