Aggelos Davvetas ρώτησε πριν 5 έτη

Γεια σας θα ήθελα να μάθω αν αξίζει μια 4κ οθόνη υπολογιστή μέχρι 300 ευρώ και αν ναι θα ήθελα να μάθω τι προτείνετε;

2 Απαντήσεις

Άγγελος Κυρίτσης Staff απάντησε πριν 5 έτη

Εξαρτάται για ποια χρήση τη θέλεις. Για gaming σίγουρα δεν αξίζει, γιατί θα πρέπει να δώσεις ένα σκασμό λεφτά για καλή κάρτα γραφικών, πολλαπλάσια απ' όσο κοστίζει η ίδια η οθόνη.
Για ταινίες, αν έχεις μια καλή σύνδεση στο Internet που να σηκώνει 4K streaming πιθανώς και να άξιζε, αλλά και πάλι θα έχεις μειωμένη ποιότητα, εκτός αν κατεβάζεις αρχεία δεκάδων gigabyte από Torrent.
Κάποτε, υψηλότερη ανάλυση σήμαινε μεγαλύτερη επιφάνεια εργασίας, περισσότερα παράθυρα ανοιχτά ταυτόχρονα κλπ. Όμως, στην ανάλυση 4K θα έπρεπε να είχες τεράστια οθόνη για να έχεις στο 100% το μέγεθος των παραθύρων και να φαίνονται σωστά τα γράμματα. Σε οθόνες 24 ή 28 ιντσών, το 4K στο 100% δεν βλέπεται, θα πρέπει να ανεβάσεις τη μεγέθυνση τουλάχιστον στο 125% ή 150%, και άρα χάνεις το πλεονέκτημα της μεγαλύτερης επιφάνειας εργασίας.
Η μόνη χρήση που πραγματικά αξίζει είναι για content creation, επεξεργασία εικόνας ή βίντεο. Αν και εκεί θα είχε νόημα μια καλή επαγγελματική οθόνη με επιλογές για color calibration, που βέβαια κοστίζει σημαντικά.
Σε κάθε περίπτωση, αυτή είναι αξιοπρεπής επιλογή για 4K στα χρήματα που αναφέρεις.

Aggelos Davvetas απάντησε πριν 5 έτη

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!