\'Λευτέρης Καλκούνιας\' ρώτησε πριν 9 έτη

Οταν συνδεουμε πολλες οθονες 4k σε μια καρτα γραφικων πεφτουν τα fps σου?Για να ανεβουν τα fps πρεπει να εχουμε μια καρτα γραφικων για καθε οθονη? Επισης με τεσσερις  4k mointors πεφτουν πολυ τα fps σου η γινετε να εχουμε τοσες.Εαν κατεβασουμε την αναλυση της οθονης θα πιανουμε καλυτερα fps?

5 Απαντήσεις

Άγγελος Κυρίτσης Staff απάντησε πριν 9 έτη

Όσο πιο μεγάλη είναι η συνολική ανάλυση, τόσο πέφτουν τα FPS.
Δεν είναι θέμα το να έχεις μια κάρτα γραφικών για κάθε οθόνη. Το θέμα είναι να έχεις αρκετές κάρτες σε SLI ή Crossfire (μέχρι 4 μπορούν να μπουν) ώστε να μπορούν να ανταπεξέλθουν στη συνολική ανάλυση.

Δεν υπάρχει καμία κάρτα γραφικών αυτή τη στιγμή στον κόσμο που σε τετραπλό SLI να μπορεί να παίξει με 4 οθόνες 4K. Απλά δεν υπάρχει περίπτωση.

\'Λευτέρης Καλκούνιας\' απάντησε πριν 9 έτη

Ok με 2 καρτες r9 295x2 της Sapphire σε crossfire ειμαι καλυμενος για να εχω 3 οθονες 4k?

\'Λευτέρης Καλκούνιας\' απάντησε πριν 9 έτη

Η χρειαζομαι 4εις GTX 980 σε sli?

Άγγελος Κυρίτσης Staff απάντησε πριν 9 έτη

Δεν υπάρχει τροφοδοτικό που να μπορεί να λειτουργήσει δύο κάρτες 295x2 σε crossfire, θα πρέπει να βάλεις δύο τροφοδοτικά με πατέντα για να ξεκινούν μαζί με τον υπολογιστή. Ακόμα και έτσι, είναι αδύνατον να σηκώσεις 3 οθόνες 4K.

Μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί προσπαθείς να φτιάξεις τον πιο παράλογο υπολογιστή που έγινε ποτέ? Θα δώσεις 10.000 ευρώ για υπολογιστή, για ποιο ακριβώς λόγο?

Πάρε έναν υπολογιστή των 3.000 ευρώ και μία οθόνη 4k, και μην πετάς χρήματα σε ένα σύστημα που θα καταλήξει να είναι άχρηστο για αυτό που το θέλεις, κυνηγώντας RAID 100 και Video Wall από οθόνες.

\'Λευτέρης Καλκούνιας\' απάντησε πριν 9 έτη

 Δεν προσπαθω να φτιαξω  τον πιο παραλογο υπολογιστη.Θα ειναι τρεις οθονες raid 0+1 σε σκληρους raid 0 σε ssd και λογικα 4εις gtx 980.Αυτα λογικα.. Η μπορει να παρω μια μονο οθονη 4k θα δω..