dimitris b ρώτησε πριν 3 έτη

Καλησπερα σας και καλο καλοκαιρι ευχομαι.
Εφτιαξα κοματι κοματι ενα υπολογιστη μονος μου και απο την πρωτη φορα ακουσα τα 5 beeps κοφτα. Το εψαξα και ειδα οτι εχει θεμα η cpu, ανοιξα και ειδα οτι δεν ειχα σφιξει καλα το fan το εσφιξα, παλι τιποτα, ξανα ελυσα την cpu και παλι απο την αρχη βημα βημα εβαλα την cpu προσεχτικα σιγα σιγα μετα το fan να κανουνε κλατσ τα 4 ποδαρακια και εσφυξα εβγαλα και τις ram για σιγουρια και τιποτα παλι ακουγοντε τα 5 beeps.
Εχω MB την arsock Β460M-ITX/ac και cpu Intel i3 10320

5 Απαντήσεις

Γιώργος Τράντζας Staff απάντησε πριν 3 έτη

Καλησπέρα Δημήτρη

Δοκίμασε να αφαιρέσεις και να τοποθετήσεις ξανά τη CMOS μπαταρία της μητρικής. Είσαι σίγουρος ότι ο επεξεργαστής κλειδώνει σωστά στο socket; Όταν τον έβγαλες, φάνηκε να έχει πρόβλημα κάποιο pin;

dimitris b απάντησε πριν 3 έτη

Πριν την ξανα τοποθετισω κοιταξα απο κατω και δεν ειδα κατι σε καποιο pin να εχει στραβοση και κοιταξα προσεχτηκα το ενχιριδιο για να επιβεβεωσω το τριγονακι απο ποια πλευρα μπενει το τοπεθετισα και μετα κατεβασα το σιδερακι ποθ ειχε στα δεξια και εκεινο αρχιζε να σφιγγει οσο κατεβεναι προς τα κατω. Τωρα για το CMOS δεν υπαρχει καποια μπαταριουλα στρογγυλη  οποτε δεν ξερω πως να το κανω.

Γιώργος Τράντζας Staff απάντησε πριν 3 έτη

Μήπως κάποιος γνωστός σου έχει συμβατή μητρική για να κάνεις δοκιμές, ώστε να βεβαιωθούμε πως δεν έχει θέμα ο επεξεργαστής;

dimitris b απάντησε πριν 3 έτη

Δυστυχώς δεν έχω κάποιον :/

Γιώργος Τράντζας Staff απάντησε πριν 3 έτη

Σε αυτήν την περίπτωση καλό είναι να στείλεις τον επεξεργαστή και τη μητρική για έλεγχο, αφού είναι καινούργια έχουν εγγύηση.

Οι πιο πιθανές αιτίες για το συγκεκριμένο πρόβλημα συνήθως είναι ότι δεν έχει κλειδώσει σωστά το socket ή ότι δεν έχει κουμπώσει καλά ψύκτρα.

Αφού έχουμε αποκλείσει και τα δύο στην περίπτωση σου, δεν αποκλείεται να υπάρχει όντως κάποια βλάβη.