AGamerr Agamer ρώτησε πριν 4 έτη

Καλησπέρα, πρόσφατα αγόρασα 4 κομμάτια υπολογιστή, τροφοδοτικό, μητρική, μνήμες ραμ και επεξεργαστή. Την πρώτη μέρα ήταν μια χαρά αλλά την 2η μου κάνει 5 Beep. Έχω και βίντεο αλλά δεν ξέρω πως να το στείλω. Μου το κάνει φυσικά κάθε φορά που πατάω να ανοίξει και παρόλα αυτά μετά από λίγο ο υπολογιστής ανοίγει κανονικά.Τα beep κρατάνε 1 δευτερόλεπτο το ένα περίπου και ούτε. Έψαξα τι μπορεί να είναι και βρίσκω ότι φταίει CMOS battery failure ή Process Failure αλλά δεν μπορώ να καταλάβω ποια είναι από τα 2. Τι να κάνω σε αυτή την περίπτωση;
https://www.youtube.com/watch?v=5TAryJq4bmY Ακριβώς αυτόν τον ήχο κάνει και ο τυπάς στο βίντεο λέει φταίει η κάρτα γραφικών του που δεν μπήκε καλά το καλώδιο.

14 Απαντήσεις

Γιώργος Λάνδρου Staff απάντησε πριν 4 έτη

Καλησπέρα φίλε μου, αρχικά αφαίρεσε τη cmos μπαταρία, και ενώ έχεις αποσυνδεδεμένο το σύστημα από το ρεύμα κράτα πατημένο το power button του κουτιού για μερικά δευτερόλεπτα για να αποφορτιστεί τελείως η μητρική σου..μετά βάλε πάλι την μπαταρία και δοκίμασε να ανοίξεις το σύστημα. Διαφορετικά, αποσύνδεσε όλα τα κομμάτια του υπολογιστή και συνέδεσε τα με μεγαλύτερη προσοχή..

AGamerr Agamer απάντησε πριν 4 έτη

Νομίζω κόπηκε στο τέλος τι θέλατε να πείτε;

Γιώργος Λάνδρου Staff απάντησε πριν 4 έτη

Το διόρθωσα..

AGamerr Agamer απάντησε πριν 4 έτη

Καλησπέρα. Άργησα λίγο να δω πως θα πάει αλλά από ότι φαίνεται δεν έφτιαξε παρόλα αυτά που μου κάνει τα 5 μπιμπ ανοίγει κανονικά παίζω παιχνίδια και τα σχετικά και χθες μου έκανε αυτόματο repair το disk και λέει δεν το βρήκε το πρόβλημα έτσι ώστε έκανε επανεκκίνηση και μπήκε κανονικά στην επιφάνεια εργασίας.
Τι φταίει για τα 5 μπιμπ; θέλει αλλαγή κάτι; είναι η μητρική ελαττωματική;

AGamerr Agamer απάντησε πριν 4 έτη

Σήμερα που το άνοιξα περίπου 13:50 ώρα πάτησα το κουμπί και δεν έκανε ούτε ένα μπιμπ που είναι συνήθως η ένδειξη ότι ανοίγει. Ο πύργος φαινόταν ανοικτός που το κοίταγα αν ανάβουν τα φωτάκια μέσα στον πύργο.
Αυτό που έκανα για να ανοίξει ήταν να το κλείσω τελείως από το power πατημένο το οποίο ήταν ο μόνος τρόπος που μπορούσα να βρω, έκλεισα τον διακόπτη πάτησα το power για 5 δευτερόλεπτα και μετά αφού άνοιξα διακόπτη άνοιξε κανονικά με ένα μπιμπ και όχι 5 που κάνει συνήθως.

Γιώργος Λάνδρου Staff απάντησε πριν 4 έτη

Ποια μητρική διαθέτεις?

AGamerr Agamer απάντησε πριν 4 έτη

Είναι η κάρτα γραφικών που είχατε προτείνει εδώ στο PC Steps που είχα κάνει μια ερώτηση πριν 2 2 μίση μήνες περίπου και διαθέτω Gigabyte Z490 Gaming X. https://www.msystems.gr/motherboards/gigabyte-z490-gaming-x

Γιώργος Λάνδρου Staff απάντησε πριν 4 έτη

Λοιπόν, σύμφωνα με τον κατασκευαστή τα 5 beep παραπέμπουν σε cpu error...to 1 beep ότι όλα είναι ΟΚ. Εάν πάντως συνεχίσεις να έχεις πρόβλημα θα πρέπει να επικοινωνήσεις με το κατάστημα αγοράς..

AGamerr Agamer απάντησε πριν 4 έτη

Ακόμα συνεχίζει πάντως μπορεί να το κάνει 2 3ς φορές σερί αφού το ανοίξω και την επόμενη μέρα να κάνει μόνο 1 και ξανά αφού το κλείσω και το ανοίξω 5 ώρες μετά θα κάνει 5 μπιμπ .
Ωραία αυτη την στιγμή δεν μπορώ να κάνω κάτι εγώ από το σπίτι έτσι;

Γιώργος Λάνδρου Staff απάντησε πριν 4 έτη

Δεν νομίζω, επικοινώνησε με το κατάστημα αγοράς...

AGamerr Agamer απάντησε πριν 4 έτη

Παίρνω τοαγαζκ

AGamerr Agamer απάντησε πριν 4 έτη

Παίρνω τοαγαζκ

AGamerr Agamer απάντησε πριν 4 έτη

Συγνώμη για αυτό... Παίρνω το μαγαζί που αγόρασα την μητρική έτσι;

Γιώργος Λάνδρου Staff απάντησε πριν 4 έτη

Ναι.