Alex Tsoukas ρώτησε πριν 8 έτη

Καλησπέρα, αυτή τη στιγμή διαθέτω ενα laptop Toshiba Satellite L300D του 2008 με:
ΑΜD Athlon 64 X2 Dual Core processor TK-57 1.90GHz
2Gb Ram
ATI Radeon X1250
Η κατάσταση όμως πλεον είναι ανυπόφορη...Εκτός του ότι υπερθερμαίνεται για πλάκα και κλείνει κολλάει ΠΑΝΤΟΥ! Δεν μπορώ να δω video στο youtube με 480ρ (μόνο στα 240ρ συμπεριφέρεται καλά), κολλάει στο fb, κατά την αναπαραγωγή ταινιών και πραγματικά θα μπορούσα να μιλάω για ώρες για το πόσο πολύ κολλάει.
Είδα τον υπολογιστή που προτείνεις, των 300€, και θα ήθελα να μου πεις τι μπορούμε να αλλάξουμε έτσι ώστε να μου φτάσει γύρω στα 500€ μαζί με τα windows και την οθόνη αλλά και τι εξαρτήματα μπορώ να βελτιώσω στο μέλλον. Σου  ανέφερα τα τεχνικά χαρακτηριστικά του τωρινού μου υπολογιστή ώστε να καταλάβεις οτι εντυπωσιάζομαι πολύ εύκολα :)

1 Απαντήσεις

Άγγελος Κυρίτσης Staff απάντησε πριν 8 έτη

Καλησπέρα Alex,

Η υπερθέρμανση συνδέεται άμεσα με τα κολλήματα, μειώνει την απόδοσή του ο επεξεργαστής (throttling) για να μην καεί, και αν τελικά η θερμοκρασία ανέβει πολύ, κλείνει.

Ο υπολογιστής των 300ων ευρώ με τα Windows και μια εισαγωγική οθόνη βγαίνει ήδη λίγο παραπάνω από 500 ευρώ. Δυστυχώς δεν υπάρχει περιθώριο να μειωθεί το κόστος, εκτός ίσως από την οθόνη, που μπορείς να βρεις από τα 97 ευρώ, αλλά δεν αξίζει σε σχέση με τη μείωση στην ποιότητα.

Στο μέλλον μπορείς να αλλάξεις τη RAM με δύο αρθρώματα των 4GB για σύνολο 8GB και να βάλεις ένα καλύτερο επεξεργαστή, όπως τον a10 7890k.