Όλες οι Ερωτήσεις στο PCstepsΚατηγορία: Διάφορα500kbps ταχύτητα Downloading με 24άρι internet
NasiaPex 191996 ρώτησε πριν 5 έτη

Καλησπέρα παιδιά !
Μένω Θεσσαλονίκη και στο σπίτι έχω το κλασικό πακέτο Internet της Cosmote έως και 24Mbps ADSL με το εργοστασιακό router της Cosmote. Το internet από σταθερότητα και εμβέλεια wifi είναι μια χαρά, δεν έχω παράπονο. Το θέμα μου είναι η ταχύτητα κατεβάσματος η οποία δεν υπερβαίνει ποτέ τα 400-500kbps σε ότι και να κατεβάσω είτε αυτό θα είναι κάποιο torrent, κάποιο Update σε παιχνίδι ή οτιδήποτε και να ξεκαθαρίσω ότι κατεβάζω πολύ συχνά. Να επισημάνω ότι είχα ακριβώς το ίδιο πακέτο internet και στην Vodafone και οι ταχύτητα είναι ακριβώς η ίδια. Σε ότι Speedtest έτρεξα μου βγάζει 4-5Mbps ταχύτητα Download, δεν ξέρω αν σχετίζονται αυτά τα δυο δηλαδή τα 400-500Kbps που κατεβάζω με τα 4-5mbps που μου βγάζει. Έχω καλέσει Τεχνικό και μου είπε ότι φταίει η απόσταση καλωδίου από την πρίζα η οποία είναι όντως μεγάλη, δηλαδή περίπου 6 μέτρα και είναι αναγκαστικά τόσο μακριά γιατί το γραφείο και ο υπολογιστής είναι από την απέναντι πλευρά του δωματίου και μαζί με το router πάνω στο γραφείο έχω και τηλέφωνο.
Πως αλλιώς μπορώ να λύσω το θέμα της ταχύτητας (αν λύνεται) με άλλο τρόπο;
Αν έχω το router στην πρίζα ακριβώς και συνδεθώ με κάποιο Wifi USB από τον υπολογιστή θα έχω και καλύτερη ταχύτητα επειδή το router θα είναι εκεί?
Ευχαριστώ!!

4 Απαντήσεις

NasiaPex 191996 απάντησε πριν 5 έτη

Ξέχασα να δείξω και αυτά από την σελίδα του Router
Actual Rate(Up/Down) 686/6211 kbps
Attainable Rate(Up/Down) 784/6772 kbps

Γιώργος Τράντζας Staff απάντησε πριν 5 έτη

Καλησπέρα

6 μέτρα είναι πολύ μικρή απόσταση για να έχεις πτώση στην ταχύτητα. Με τις υπόλοιπες συσκευές έχεις ίδιες ταχύτητες;

NasiaPex 191996 απάντησε πριν 5 έτη

Ακριβώς ίδια ταχύτητα έχω και στο κινητό τώρα πάλι δοκίμασα να κατεβάσω ένα torrent , τα ίδια 400-470Kbps max

Γιώργος Τράντζας Staff απάντησε πριν 5 έτη

Πιο πάνω ανάφερες ότι οι ταχύτερες συγχρονισμού του  router σου είναι 686/6211 kbps (Up/Down), δηλαδή 0.68 και 6.21 Mbps αντίστοιχα.

Μήπως απλά το συγκεκριμένο torrent δεν έχει αρκετούς seeders; Μηπως εννοείς ότι το torrent κατεβαίνει με 470 kB/s και όχι Kbps; Είναι διαφορετική μονάδα.