Nikos Valsamakis ρώτησε πριν 3 έτη

Καλησπέρα. Δοκιμάζω ένα κινητό 5g (Poco m3 pro 5g) και δοκίμασα να μετρήσω την ταχύτητα σύνδεσης 5g.Μέτρησα την ταχύτητα στη Νέα Σμύρνη που υπάρχει 5g και το αποτέλεσμα ήταν 650 mbps. Όμως μου κατανάλωσε 650 mb με το speedtest.net. Είναι φυσιολογικό αυτό? Ευχαριστώ.

3 Απαντήσεις

Γιώργος Τράντζας Staff απάντησε πριν 3 έτη

Καλησπέρα Νίκο

Η ταχύτητα δεν έχει σχέση με τον όγκο των δεδομένων. Η ίδια ενέργεια θα καταναλώσει τα ίδια δεδομένα στο 4G και το 5G.

Nikos Valsamakis απάντησε πριν 3 έτη

Ευχαριστώ για την απάντηση, αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι εαν είναι φυσιολογικό να καταναλώνει τόσα πολλά δεδομένα για μια απλή μέτρηση.

Γιώργος Τράντζας Staff απάντησε πριν 3 έτη

Δεν έχει τύχει να το παρατηρήσω, αλλά το νούμερο ακούγεται μεγάλο. Λογικά και κάποια άλλη εφαρμογή χρησιμοποιούσε δεδομένα ταυτόχρονα.