Ioannis Pap ρώτησε πριν 3 έτη

Μολις εχω κανει συνδεση με Vodafone fiber to the home 100MBpS και αντιμετωπιζω ενα περιεργο προβλημα.                                                                                                         Ενω τα δυο λαπτοπ της οικογενειας αλλα και τα κινητα αναγνωριζουν και συνδεονται και με τις 2 συχνότητες του ρουτερ (5G-2.4G) το ενα λαπτοπ ενω συνδεεται κανονικα και με τις δυο συχνοτητες στα τεστ ταχυτητας εχει τα ιδια αποτελεσματα  8-9 MBPS  και σε 5G  και σε 2.4G  ενω ολες οι αλλες συσκευες πιανουν περιπου 100 MBPS.   Nα σημειωσω οτι το λαπτοπ ειναι αγορασμενο προ διετιας I7 7700HQ 16GB RAM και να ξανατονισω οτι βλεπει και συνδεεται κ με τις δυο συχνοτητες.

3 Απαντήσεις

Γιώργος Τράντζας Staff απάντησε πριν 3 έτη

Καλησπέρα Ιωάννη

Για αρχή, δοκίμασε να κατεβάσεις από το site του κατασκευαστή και να εγκαταστήσεις ξανά τους drivers δικτύου του laptop.

Ioannis Pap απάντησε πριν 3 έτη

ευχαριστω για την απαντηση, ισως ειμαι τυχερος, ειχε ο γιος μου τον OPERA (τον οποιο δεν πολυγουσταρω σαν φυλλομετρητη) και εκει εκανε τις μετρησεις. Τον απεγκατεστησα και φόρτωσα τον CHROME και δειχνει τωρα στις μετρησεις περι των 100MBPS δλδ αυτο που πρεπει. Ισως ο OPERA να ετρεχε στο παρασκηνιο προγραμματα...?? Απο οτι βλεπω αισιο τελος αλλα παλι δεν το καταλαβαινω....

Γιώργος Τράντζας Staff απάντησε πριν 3 έτη

Για να μετράς ταχύτητα χρησιμοποίηση καλύτερα το speedtest.net που βλέπεις με ποιον server κάνει τη δοκιμή. Αν ο server που χρησιμοποιεί ο Opera βρίσκεται πολύ μακριά, είναι λογικά να βγάζει χαμηλότερα αποτελέσματα.