Nick Dilliger ρώτησε πριν 9 έτη

Καλησπέρα, μόλις αγορασα το lenovo g50-80, i5- 5200U, 1 x 4 GB ram, intel hd 5500.
H ερώτηση μου  είναι αν μπορώ να προσθέσω 1 χ 2gb ram που έχω από το παλιό laptop, μνήμη στα 1066 mhz , το νέο λάπτοπ τρέχει στα 1600?
Επισης αν αξίζει να προσθέσω 1 χ 8 gb ώστε να έχω 12gb στο σύνολο (θα βάλω windows 10...) ή 1χ 4gb ώστε να έχω 8 gb ?
Θα δω σημαντική διαφορά από τα 8 στα 12 gb ή να επένδυσω τα επιπλέον 25€ της 8αρας για έναν ssdμελλοντικά;
Ευχαριστώ!

1 Απαντήσεις

Υποστήριξη PCsteps (Νίκος) απάντησε πριν 9 έτη

Όχι, θα πρέπει να προσθέσεις μνήμη με τα ίδια χαρακτηριστικά. Τώρα πόση θα είναι αυτή εξαρτάται από την χρήση που του κάνεις, με 8GB πάντως θα είσαι καλυμμένος στις περισσότερες των περιπτώσεων.