Georgios Vouzinas ρώτησε πριν 5 έτη

Μετά από εγκατάσταση Windows 10 Pro σε σέρβερ ΗΡ Ζ800, δεν ξεκινάει ο υπολογιστής βγάζοντας στο ξεκίνημα 6 μπίπ από το BIOS. Τι μπορεί να συμβαίνει; Με ρύθμιση του BIOS στο Default και εγκατάσταση μέσω USB σε SSD 120GB ADATA (3D NAND) με απομονωμένους όλους τους άλλους δίσκους. To σύστημα έχει 2 επεξεργαστές ΖΕΟΝ 2,66Ghz, με 3 RAM original HP (1333) στα 2GB η κάθε μία για τον κάθε επεξεργαστή. Κάρτα γραφικών nvidia QUATRO. Όλα ελεγμένα ότι λειτουργούν σε άλλο μηχάνημα, εκτός φυσικά από τους επεξεργαστές. Αυτή την στιγμή έχω βγάλει την μπαταρία, έχω πατήσει το κουμπί ΟΝ για αποφόρτιση και θα τα ξανασυνδέσω.

1 Απαντήσεις

Γιώργος Λάνδρου Staff απάντησε πριν 5 έτη

Καλησπέρα φίλε μου, όπως θα δεις και εδώ τα 6 μπιπ συνήθως σημαίνουν:
"Σφάλμα 8042 Gate A20. Και αυτό το σφάλμα σημαίνει πως υπάρχει μια ελαττωματική κάρτα επέκτασης ή πως έχει πρόβλημα η motherboard."
Συνεπώς πολύ πιθανό να είναι θέμα της μητρικής σου..από τη στιγμή που λες και ότι σε άλλα συστήματα δουλεύουν κανονικά..