Άγγελος Μακρής ρώτησε πριν 8 έτη

Καλησπερα,εχω εναν SSD 60 GB εναν HDD 500 GB και αντιμετωπιζω προβλημα με τον πρωτο εξ αυτων οπως θα εχετε καταλαβει!Ασχολουμαι με την φωτογραφια,επομενως εχω παρα πολλες φωτογραφιες και βιντεο.Αυτα πολλες φορες δεν ανοιγουν λογω ελλειψης χωρου στον SSD.Θα ηθελα να κανω ενα "καθαρισμα" πανω σε αυτον και να κρατησω τα βασικα που χρειαζονται μεσα,οπως windows και drivers,αλλα φοβαμαι τι να διαγραψω μηπως χασω κανενα αρχειο ή ακομα και σβησω τιποτα βασικο για τη λειτουργια του PC.Θα μπω στη διαδικασια να αγορασω εναν μεγαλυτερο σε χωρητικοτητα αλλα αμα δεν μαθω να τον διαχειριζομαι σωστα φοβαμαι πως και παλι θα τον γεμισω.Υπαρχει καποιος τροπος να δω ποια ειναι τα ακρως απαραιτητα που πρεπει να μεινουν στον SSD ετσι ωστε να σβησω τα υπολοιπα?

2 Απαντήσεις

Υποστήριξη PCsteps (Νίκος) απάντησε πριν 8 έτη

Δεν μπορούμε να ξέρουμε τι έχεις μέσα στον υπολογιστή σου, ούτε υπάρχει εφαρμογή που να ξέρει τι θεωρείς χρήσιμο και τι όχι.
Από τον πίνακα έλεγχου και προσθαφαίρεση προγραμμάτων μπορείς να διαγράψεις εφαρμογές που δεν θέλεις πλέον.
Με το treesize μπορείς να δεις τι σου τρώει περισσότερο χώρο

Dimitris Emmanouilidis απάντησε πριν 8 έτη

60αρης ssd για windows και εφαρμογες ειναι μεγαλο λαθος. Μονο σε linux θα τον εβαζα. Με ενημερωσεις , σημεια επαναφορας,εικονικη μνημη , κτλπ δεν φτανει.
Παρε καλυτερα εναν στα 120( βασικα και στα 240 γιγα παλι φτηνοι ειναι) , κλωνοποιησε αυτον που εχεις ωστε να μην εχεις το μπελα της επανεγκαταστασης προγραμματων  και θα εισαι ενταξει...