Όλες οι Ερωτήσεις στο PCstepsΚατηγορία: Αγορά Υπολογιστή6600K Η 6700 ΧΩΡΙΣ K ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ ΓΙΑ GAMING
Nikos Nikolaou ρώτησε πριν 8 έτη

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΑΓΓΕΛΕ ΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ 2 ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ  ΣΑΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΓΙΑ MMORPG GAMING ΟΠΩΣ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ : RIFT - TERRA RISING - BLADE AND SOUL ΚΑΙ ΑΛΛΑ MMORPG ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ FPS ΚΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΚΟΛΛΗΜΑΤΑ ΕΧΩ ΤΗΝ GPU GTX 970 FTW ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ I5 3470 ΜΕ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ GAMING ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ ΤΗΝ GPU POLU ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΕΙΜΑΙ ΜΕΤΑΞΥ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ 2 ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΩΝ ΓΙΑ ANAVATMISH ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΗΤΡΙΚΗ ΠΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ Z170 KRAIT GAMING: ( I5 6600K ΞΕΚΛΕΙΔΩΤΟΣ ) η ( I7 6700 ΧΩΡΙΣ K ) ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΑ ΓΙΑ I7 6700K ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΣ ΣΤΟ E-SHOP ΕΤΣΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΜΟΥ ΜΕΝΟΥΝΕ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΔΥΟ,PIOS APO TOUS 2 AUTOUS EPEKSERGASTES THA MOU DWSEI KALUTERES EPIDOSEIS KATA THN GNWMH SOU AGGELE SE 1080 ANALUSH ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΟΥ.

4 Απαντήσεις

Άγγελος Κυρίτσης Staff απάντησε πριν 8 έτη

Καλησπέρα Νίκο.

Ο i5 6600K θα σε καλύψει πλήρως, ελάχιστα παιχνίδια έχουν προγραμματιστεί κατάλληλα ώστε να εκμεταλλεύονται τα επιπλέον threads του I7.

Nikos Nikolaou απάντησε πριν 8 έτη

ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση και καλές γιορτές σε όλους. και κάτι ακόμα που ξέχασα να ρωτήσω πιστεύεις ότι θα δω μεγάλη διαφορα σε FPS και γενικά στα παιχνίδια με την αλλαγή μητρικής επεξεργαστή και τις DDR4 μνήμες εννοώ αξίζει τα χρήματα που θα δώσω σαν "αναβατμιση" για τα επόμενα λίγα χρονια? και κάτι τελευταίο έχω αυτή "ΚΟΟΛΕΡΜΑΣΤΕΡ" RR-X117-18FP-R1 XDREAM Η117 που είναι μια "ψηχτρα" των 12 - 15 ευρώ στον παλιό μου επεξεργαστή και είναι 1155 socket,θα είμαι εντάξει με αυτή που έχω αν την τοποθετήσω στον 6600k, και πες μου αν είναι συμβατή αλλοίως άμα μπορείς να μου συστήσεις κάποια καλύτερη "ψηχτρα" σε καλή τιμή ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Ilias Triantafillos απάντησε πριν 8 έτη

Εγω θα κανω παραλληλα και αυτη την ερωτηση . Για την συγκεκριμενη καρτα γραφικων του φιλου δεν θα μπορουσε να ειναι αρκετος ενας 6500 ή 6600; Ρωταω γιατι και εγω ενδιαφερομαι για αντιστοιχο υπολογιστη

Άγγελος Κυρίτσης Staff απάντησε πριν 8 έτη

@Nikos Nikolaou είναι σημαντική η διαφορά με τον i5 3470, ο οποίος είναι τρεις γενιές πίσω. Πιθανώς να είναι και πάνω από 20% στην επεξεργαστική ισχύ, που θα έχει σίγουρα αντίκτυπο στα FPS.

H ψύκτρα σου είναι συμβατή με socket 1151, σύμφωνα με τον κατασκευαστή.

@Ilias Triantafillos Η 970 FTW είναι η ισχυρότερη 970 της αγοράς, και μία από τις ακριβότερες, σε καμία περίπτωση δεν θα συνιστούσα χαμηλότερο επεξεργαστή. 200 και 300MHz δεν είναι μικρή διαφορά.

Αν ήταν για καμιά R9 380 δεν θα υπήρχε πρόβλημα με μικρότερο επεξεργαστή.