Όλες οι Ερωτήσεις στο PCsteps775 σε 1155 η κατι αλλο
andreas christodoulou ρώτησε πριν 9 έτη

Καλημερα στην παρεα.και χρονια πολλα!! θα ηθελα να ρωτησω για μια συνθεση υπολογιστη.Εχω ενα core 2 duo 775socket με 6gb ram ddr2 και απλη καρτα γραφικών(gts 450).ειχα αγορασει μια μητρικη 1155 socket H61M-S2PV απο το public.και μου εχουν μεινει απο ενα παλιο μηχανημα 12gb(3 4αρες) ram ddr3 .Aλλα αυτη η μητρικη δεχεται 2 dimm και επισης δεν εχει sata3/usb3. Αξιζει να παω να αγορασω εναν επεξεργαστη η να κοιταξω για μια καινουρια συνθεση για να μου κρατησει 4-5 χρονια?ο σκοπος που το θελω το μηχανημα ειναι για ενα συγκεκριμενο παιχνιδι (Lineage2 στο τελευταιο chronicle του official )και 10 tabs tο λιγοτερο στο chrome,skype,teamspeak,ταινιες .μπορείτε να μου δώσετε τα φωτα σας?δηλαδη να στίσω το 1155 που δεν εχει sata3/usb3 και με 2 dimm για ραμ η να κοιταξω σε κατι αλλο?Επισης σκευτομαι για SSD samsung 850 evo η pro?το κοστος θελω να ειναι vfm και τα μαγαζια να ειναι απο ελλαδα.

3 Απαντήσεις

Άγγελος Κυρίτσης Staff απάντησε πριν 9 έτη

Καλησπέρα Ανδρέα.

Οι μητρικές με τις δύο θέσεις RAM είναι γενικά οι χειρότερης ποιότητας μητρικές. Αν δεν έχεις ανοίξει τη μητρική, καλύτερα να την πουλήσεις και να πάρεις μια καλύτερη. Συν ότι οι επεξεργαστές για socket 1155 είναι στα τελευταία τους, είναι θέμα μηνών ενδεχομένως το να καταργηθούν.

Οι 850 pro έχουν αναμφισβήτητα καλύτερες επιδόσεις από τους Evo, αν και με δεδομένο πως ο SSD δεν επηρεάζει την απόδοση των παιχνιδιών, είναι μια αγορά που μπορείς να κάνεις και αργότερα.

Πες μου πόσα χρήματα θέλεις να δώσεις για επεξεργαστή και μητρική, για να σου προτείνω ένα καλό συνδυασμό.

andreas christodoulou απάντησε πριν 9 έτη

σκεφτηκα οτι ισως ειναι προτιμοτερο να παρω εναν ι5 για την ειδη υπαρχων μητρικη και μετα να αγορασω μια και καλη ενα καινουριο setup στο μελλον ισως με ddr4 συστημα.Θα με κρατησει πιστευω προσωρινα.

Άγγελος Κυρίτσης Staff απάντησε πριν 9 έτη

Επειδή η Intel θα ανακοινώσει εντός της χρονιάς νέους επεξεργαστές και πιθανώς νέα πλατφόρμα που να υποστηρίζει DDR4 σε χαμηλότερες κατηγορίες τιμής, ίσως θα άξιζε να περιμένεις λίγο.