Όλες οι Ερωτήσεις στο PCsteps8.00 GB RAM αλλά μόνο 6,00 διαθέσιμη
Μιχαλης Χ ρώτησε πριν 10 έτη

Πρόσφατα αγόρασα υπολογιστή και όταν πάω στις ρυθμίσεις του υπολογιστή μου λέει 8.00 GB RAM αλλά μόνο 6,00 διαθέσιμη δοκίμασα με το msconfig και έβαλα 8,00 GB την ram αλλά δεν είχα αποτέλεσμα επίσης η ram είναι 2133 mhz στο bios

5 Απαντήσεις

gewrgios pappas απάντησε πριν 10 έτη

Προφανως εχεις 64bit λειτουργικο ,Περιπου 2 gb καταναλωνουν τα windows 7 64bit, επομενως λογικο ειναι να εχεις διαθεσιμη 6

Άγγελος Κυρίτσης Staff απάντησε πριν 10 έτη

Γιώργο, αυτό που λες σε καμία περίπτωση δεν ισχύει. Αυτό που λέει ο Μιχάλης είναι στα System Properties και το πόση μνήμη αναγνωρίζει το σύστημα, δεν μετριέται εκεί η μνήμη που καταναλώνουν τα Windows.

Συν ότι τα Windows 64 bit καταναλώνουν μόνο 400MB παραπάνω από τα 32bit, και σίγουρα τα 32Bit δεν καταναλώνουν 1,6GB (αλλιώς δεν θα έτρεχε τίποτα σε σύστημα με 2GB).

Μιχάλη, ο υπολογιστής είναι desktop ή laptop? Αν είναι laptop και έχει αποκλειστικά ενσωματωμένη κάρτα γραφικών, πιθανώς τα 2GB να είναι κρατημένα από το BIOS για την κάρτα γραφικών.

gewrgios pappas απάντησε πριν 10 έτη

αλλο καταλαβα ,εγω εννουσα αυτο

Άγγελος Κυρίτσης Staff απάντησε πριν 10 έτη

Ναι, κατάλαβα τι εννοείς, αλλά το πιο πιθανό είναι να αναφέρεται σε αυτό

Μιχαλης Χ απάντησε πριν 10 έτη

Ευχαριστώ όντως έχω 2GB ενσωματωμένη κάρτα