Όλες οι Ερωτήσεις στο PCsteps8700k σε μητρικη 270 socket 1151??
Nikos Aggelopoulos ρώτησε πριν 7 έτη

 Καλησπερα στην ομαδα. Το τελευταιο κομματι για τον υπολογιστη που φτιαχνω ειναι ο επεξεργαστης...Πρωτη επιλογη ειναι ο 7700k.  Περιμενω να κυκλοφορισει σε λιγες μερες ο 8700k απ οτι διαβαζω δεν θα ειναι συμβατος με το socket 270...αξιζει τον κοπο να περιμενω μηπως αλλαξει κατι???
ΝΖΧΤ Η440
ASUS ROG MAXIMUS IX HERO Z270
EVGA SUPER NOVA 850 P2
G.SKILL TRIDENT Z 3200 16 GB 2x8 C14
MSI GEFORCE GTX 1080 8GB GAMING X

2 Απαντήσεις

Άγγελος Κυρίτσης Staff απάντησε πριν 7 έτη

Καλησπέρα Νίκο.
Όταν βγήκε η 7η γενιά επεξεργαστών, οι περισσότερες μητρικές με το chipset Z170 μπορούσαν να δεχτούν BIOS update για να τους υποστηρίζουν.
Εφόσον ο 8700K αναμένεται να είναι επίσης στο socket 1151, είναι πιθανό οι μητρικές με chipset Z270 να δεχτούν επίσης αντίστοιχο BIOS update. Δεν είναι εγγυημένο πως κάτι τέτοιο θα γίνει σε όλα τα μοντέλα, ή πότε θα είναι διαθέσιμο το σχετικό update, αλλά η πιθανότητα είναι σχετικά υψηλή.
Αυτό όμως που είναι 100% σίγουρο είναι πως δεν πρόκειται αυτό να αλλάξει σε εργοστασιακό επίπεδο, οι μητρικές θα συνεχίσουν να παράγονται με το παλιό BIOS και θα πρέπει μετά την αγορά να γίνει το BIOS update.
Αυτό σημαίνει πως αν σκοπεύεις να συναρμολογήσεις μόνος σου τον υπολογιστή, με κανένα τρόπο δεν θα ανοίγει με τον 8700K για να μπορέσεις να κάνεις BIOS update. Θα πρέπει να βάλεις έναν επεξεργαστή 7ης γενιά για να ανοίξει η μητρική, να κάνεις το BIOS update, και μετά να βάλεις τον επεξεργαστή 8ης γενιάς.
Αν ζητήσεις να σου τον συναρμολογήσουν στο κατάστημα, φυσικά θα έχουν τη δυνατότητα να κάνουν αυτοί την αναβάθμιση ώστε να λειτουργεί.

Nikos Aggelopoulos απάντησε πριν 7 έτη

Καλησπερα και παλι..ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.
Μονος μου σκοπευω αλλα το θεμα ειναι αν θα αντεξω να περιμενω το ενδεχομενο αυτο..δλδ καποιο update bios..βλρποντας και κανοντας..σιγουρα δε με χαλαει ο 7700κ αλλα δινεις που δινεις τοσα λεφτα ας πας σε κατι καλυτερο (και αυθεντικα windows ακομα...χαλαλι χαχα!😆😆😆😆