Όλες οι Ερωτήσεις στο PCstepsΚατηγορία: Υπολογιστής / Hardware8pin σε 6pin καλώδιο για κάρτα γραφικών
NasiaPex 191996 ρώτησε πριν 4 έτη

Γειά σας παιδιά
Θα αγοράσω μια κάρτα γραφικών για τον υπολογιστή μου μάλλον rx 470 - 480 και η ερώτηση μου είναι η εξής: το τροφοδοτικό μου είναι της powertech ένα των 750w με 2 8πινα καλώδια αλλά η κάρτα χρειάζεται ένα 6πινο , έλεγα να βάλω adaptor molex καλώδιο σε 6πινο αλλά διάβασα ότι μπορεί να γίνει ζημιά αν το κάνω γιατί δεν θα δώσει σωστό ρεύμα. Τι μπορώ να κάνω σε αυτή τη περίπτωση? Αν πάρω 8πινο σε 6πινω adaptor θα γίνει η δουλειά η θα χρειαστεί άλλο τροφοδοτικό με 6πινο καλώδιο μανίσιο?

1 Απαντήσεις

Γιώργος Λάνδρου Staff απάντησε πριν 4 έτη

Καλησπέρα, δεν πιστεύω πως υπάρχει περίπτωση να δημιουργήσει πρόβλημα ένα αντάπτορας..Η κάρτα θα τραβήξει το ρεύμα που χρειάζεται..Αν υπήρχε θέμα προβλήματος, δεν θα πούλαγαν αντάπτορες