Νικος Αραμπαζης ρώτησε πριν 7 έτη

Καλησπερα,

Εχω ενα λαπτοπ asus με τα εξης χαρακτηριστικα: i5-6300HQ , gtx 950m , 4GB ram, 1ΤΒ HDD, windows 10. Το λαπτοπ ειναι καινουργιο και σε ολα σχεδον τα παιχνιδια που εχω δοκιμασει παρατηρω fps spikes και gpu usage drops, δηλαδη η χρηση της gpu απο το 99% του φορτου ξαφνικα πεφτει αλλες φορες στο 0% , αλλες φορες στο 30% (χρησιμοποιω το msi afterburner)κτλ , θελω να πω οτι δηλαδη πεφτει ξαφνικα και μαλιστα ανα 5-6 sec..Εχω επανεγκαταστησει τους τελεταιους drivers της καρτας , δοκιμασα και με τους αρχικους drivers που ηρθε το λαπτοπ απο την εταιρεια αλλα παλι τιποτα.ΟΙ θερμοκρασιες ειναι αρκετα καλες σε διαρκεια του παιχνιδιου , 58 βαθμοι για τον cpu και 59 για την gpu.

Δοκιμασα να τρεξω τα παιχνιδια με την integrated gpu αλλα και παλι ακριβως τα ιδια προβληματα

Δοκιμασα επισης πειραματιστω με τις ρυθμισεις του control panel της nvidia αλλα παλι κανενα αποτελεσμα

Στο cs go ειχα ακριβως αυτα τα πρoβληματα, εκανα update την καρτα ηχου και λυθηκαν εν μερει(παλα υπαρχουν fps drops αλλα οχι σε τοσο μεγαλο βαθμο)

[στο insurgency παλι ολα ειναι ομαλα και δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα]

Στα battlefield 3 και 4 παλι τα προβληματα συνεχιζουν...

Και τα δυο battlefield παιζουν ανετα στα 60+ fps(οταν δηλαδη δεν υπαρχουν τα fps drops) στα high settings σε 768p οποτε σιγουρα δεν ειναι θεμα "ιπποδυναμης" του cpu ή της gpu

Στο battlefied 4 , με το msi afterburner o cpu ειναι περιπου στο 70% του φορτου ενω η ram που χρησιμοποιειται περιπου στα 3,1-3,5 GB

Υπαρχει περιπτωση να ετυχα σε ελαττωματικο προιον?

Ευχαριστω και συγγνωμη για το μεγαλο κειμενο

3 Απαντήσεις

Γιώργος Λάνδρου Staff απάντησε πριν 7 έτη

Καλησπέρα φίλε μου, δοκίμασε να κάνεις μία νέα καθαρή εγκατάσταση των drivers της κάρτας γραφικών . Ρίξε μία ματιά και σε αυτό το video.

Νικος Αραμπαζης απάντησε πριν 7 έτη

ακολουθησα τις οδηγιες αλλα και παλι τα προβληματα συνεχιζουν...Εκανα ακομη και format αλλα παλι δεν ειχε αποτελεσμα

Γιώργος Λάνδρου Staff απάντησε πριν 7 έτη

Καλησπέρα φίλε μου, από τη στιγμή που και μετά το φορμάτ έχεις θέματα καλό θα ήταν να απευθυνθείς στο κατάστημα από το οποίο το αγόρασες και να τους αναφέρεις το πρόβλημα σου. Λογικά θα σου πουν πως θα κινηθείς και εάν χρειάζεται να το στείλεις στο Service.